Watch Lollapalooza Live!

0
510

What started as a touring music festival in 1991 by Jane’s Addiction frontman Perry Farrell, Lollapalooza has become a definitively unique music experience. Today, Lollapalooza takes place every summer in historic Grant Park, Chicago, between the iconic Chicago skyline and the shores of Lake Michigan.  Watch the entire festival live thanks to Red Bull TV!

Lollapalooza 2016 livestream schedule (all times CT)

Thursday, July 28

Channel 1
6:10 p.m.: Yeasayer
7:15 p.m.: Daughter
8:30 p.m.: Flosstradamus
9:45 p.m.: J. Cole

Friday, July 29

Channel 1
2:10 p.m.: Saint Motel
3:05 p.m.: Autolux
4:00 p.m.: Foals
5:10 p.m.: Frightened Rabbit
6:15 p.m.: G-Eazy
7:25 p.m.: Future
8:30 p.m.: Major Lazer

Channel 2
2:15 p.m.: Con Brio
3:00 p.m.: The Struts
3:45 p.m.: City and Colour
4:45 p.m.: Rüfüs du Sol
5:30 p.m.: Cherub
6:30 p.m.: The Arcs
7:30 p.m.: Wolf Alice
8:15 p.m.: A$AP Ferg
9:00 p.m.: Miike Snow

Channel 3
2:10 p.m.: Saba
2:50 p.m.: Kilara
3:30 p.m.: Audien
4:30 p.m.: Race Banyon
5:00 p.m.: Bro Safari
6:00 p.m.: Duke Dumont
7:00 p.m.: Day Wave
7:45 p.m.: GRiZ
8:45 p.m.: Martin Garrix

Saturday, July 30

Channel 1
2:10 p.m.: The Strumbellas
3:00 p.m.: Lolawolf
4:15 p.m.: Big Grams
5:15 p.m.: Joy Formidable
6:15 p.m.: Jane’s Addiction
7:30 p.m.: Two Door Cinema Club
8:30 p.m.: Red Hot Chili Peppers

Channel 2
2:15 p.m.: X Ambassadors
3:15 p.m.: Chairlift
3:45 p.m.: The Front Bottoms
4:45 p.m.: Wavves
5:30 p.m.: Leon Bridges
6:30 p.m.: MUTEMATH
7:30 p.m.: The Last Shadow Puppets
8:30 p.m.: Disclosure

Channel 3
2:10 p.m.: Honeysuckle
2:40 p.m.: Tor Miller
3:20 p.m.: Baio
4:00 p.m.: Houndmouth
4:45 p.m.: Marshmello
5:30 p.m.: Jauz
6:45 p.m.: Oliver Heldens
7:15 p.m.: Big Gigantic
8:45 p.m.: Hardwell

Sunday, July 31

Channel 1
2:10 p.m.: Panama Wedding
3:05 p.m.: FIDLAR
3:55 p.m.: TBA
5:00 p.m.: Local Natives
6:10 p.m.: M83
7:20 p.m.: Flume
8:30 p.m.: LCD Soundsystem

Channel 2
2:10 p.m.: Smino
2:40 p.m.: D.R.A.M.
3:20 p.m.: MUNA
4:00 p.m.: TBA
4:30 p.m.: Halsey
5:30 p.m.: Aurora
6:15 p.m.: TBA
7:00 p.m.: St. Lucia
8:00 p.m.: Silversun Pickups
9:00 p.m.: Bloc Party

Channel 3
2:10 p.m.: Sir the Baptist
2:50 p.m.: TBA
3:35 p.m.: TBA
4:35 p.m.: TBA
5:30 p.m.: Louis the Child
6:15 p.m.: Snails
6:45 p.m.: Yellow Claw
7:45 p.m.: Adventure Club
9:00 p.m.: ZHU